Kabine değişiklikleri kamuoyunda olası sebepleri ve sonuçları üzerinden, özellikle Kürt Sorunu ile ilgili gelişmelerle birlikte ele alınarak yoğun şekilde tartışılıyor. Ancak tüm bu tartışmalar içinde, biri eski bakanlardan İdris Naim Şahin, diğeri de yeni bakanlarımızdan Mehmet Müezzinoğlu ile ilgili iki gelişmeye yeterince dikkat edilmediğini düşünüyorum. Geçmiş dönemin en fazla tartışılan, oldukça eleştirilen, bir o kadar da destek verilen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bakanlık görevinden alınmasını Ankara’da yaptığı bir konuşma esnasında eline tutuşturulan bir bilgi notuyla öğrendi. Konuşma yaptığı esnada korumasının kabine değişikliğine dair uzattığı notu okuyan Şahin’in yüz ifadesi de bir anda değişti. Kabine değişikliği ile ilgili bir diğer dikkat çekici açıklama ise bakan olduğunu öğrendiği anda Müezzinoğlu’ndan geldi. Yeni Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bu görevi beklemediğini belirterek “Benim de az önce haberim oldu” diyor ve şaşkınlığını dile getiriyordu.

başbakan-ekmekGündemde oldukça fazla yer edinen bir diğer konu ise, Başbakan Erdoğan’ın sözleri sonrası hedef tahtasına konan beyaz ekmek oldu. AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada gıda israfına değinen Başbakan, kepekli unun faydalarından söz ettikten sonra “Artık beyaz undan ekmek dönemini de kapatıyoruz” dedi. Başbakan, ekmek tüketiminde halkın beyaz unu tercih etmesiyle kepekli undan sağlanabilecek vitaminin de göz ardı edilmesini bu kararın gerekçesi olarak gösterdi.

Beyaz ekmek konusu Başbakan’ın sözleriyle birlikte bir siyasi tartışma aracı olup popülerlik kazandı. Ancak her ne kadar dikkat çekmese de, sağlık açısından konunun önemi ve geçmişi, çok daha eskilere dayanıyordu. Nitekim yaklaşık 10 yıl önce, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2004 yılında yayınladığı bir raporda, Türkiye’de beyaz ekmeğin terk edilmesi halinde sağlık sorunlarının % 30’nun çözülebileceği belirtilmiş ve beyaz ekmeğin sağlık açısından olumsuz etkilerine dikkat çekilmişti. DSÖ’nün açıklaması, 70 milyonluk bir ülkede insan sağlığına dikkat çekilmesinin yanında, etkin beslenme, sağlık harcamalarının üçte bir azaltılabilmesi imkanı, daha sağlıklı bir nüfus ve ülke anlamına gelmesi gibi yönleriyle de oldukça önemli ve dikkat çekiciydi. Ancak halk sağlığı açısından bu kadar önemli bir konu, bırakın halkın mutfak ve sofralarına yansımayı, kamuoyunun gündemine bile kısa bir süreliğine girdikten sonra kaybolmaktan öteye gidemedi.

Bu kadar önemli bir konu ile ilgili aradan 10 yıl geçtikten sonra adım atıldığını ve beyaz ekmeğin yasaklanmaya başladığını görmek, halkımızın sağlığını dikkate aldığımızda herşeye ve herşeye rağmen oldukça önemli ve olumlu bir gelişme. Ancak ülke demokrasimiz açısından bakıldığında ise önemli bir eksikliği de yansıtıyor. Çünkü demokrasi sayesinde ülke yönetimini elinde bulunduran halkımız, ekmek olarak hangi unu tercih edeceğini dahi sağlığı açısından değil de, yöneticilerinin emir nitelikli kararları üzerinden belirleyebiliyor. Yani halkımız, beyaz ekmek tüketimini sağlığına zararlı olduğu için değil de, yöneticilerinin bu konuda aldığı yasakların etkili olması halinde kesebilecek. Gelişme, sonuçları itibariyle her ne kadar olumlu olacaksa da, sağlık gibi önemli bir alanda halkın tercihinin yasaklar ve kanunlarla belirlenebilmesinin demokrasimiz açısından pek de iç açıcı olmadığı düşüncesindeyim. Yaklaşık 75 milyonluk bir ülkenin sağlığı ile ilgili düzenlemelerde ve kararlarda en etkili isim olacak Sağlık Bakanı’nın belirlenmesinde dahi Başbakanımız dışında hiç kimsenin etki ve yetkisi olmadığını düşündüğümüzde, demokrasi fotoğrafımızdaki eksiklikler biraz daha netleşiyor. Nitekim ne 10 yıldır bu görevi yürütmüş olan eski bakanımızın herhangi bir değişiklikten haberi var, ne de bakanlık kendisi için sürpriz olan yeni bakanımızın. İçişleri Bakanının görevden alınmasını korumasının eline tutuşturduğu kâğıtla öğrendiği andaki yüz ifadesi ise, sanki demokrasimizin de yüz ifadesi gibi. İçişleri Bakanı değişti, Sağlık Bakanı değişti, beyaz ekmek yasaklandı, ve tüm bu önemli gelişmeleri halk olarak bizler sadece “izledi”k. Demokrasinin sadece oy vermekten ibaret olmadığını algılamak için, galiba Başbakanımızın bu konuda da bilgilendirme yapmasını bekliyoruz.

Kaynak: Kadir Yıldırım 
http://kdryldrm.wordpress.com/2013/02/02/kabine-degisikligi-beyaz-ekmek-ve-tercihlerimiz/